Deze zomer is Museum Speelklok ondergedompeld in de sfeer van de kermis. Verspreid door het museum worden grote kermisorgels, foto’s van de Utrechtse kermis door de jaren heen en bijzondere kermisobjecten uitgelicht. Als pronkstuk schittert het kermisorgel 'De Dubbele Ruth' op het museumpodium. Ook te zien zijn griezelige automaten in het rariteitenkabinet, de spookpiano en de pas gerestaureerde miniatuurkermis.
Op woensdagmiddag 2 juli is de feestelijke openingsmiddag van 'Op de kermis! Een zomer vol muziek en magie'. Iedereen is welkom tussen 15.00 en 18.00 uur, het museum is dan gratis toegankelijk.
Plek voor verwondering en vermaak
De kermis is een plek voor verwondering en vermaak. Al heel lang gaat dat gepaard met machines en muziek. De kermis zoals we die nu kennen ontstaat in de 19e eeuw door de snelle technische ontwikkelingen. Maar de oudste kermis dateert al van rond het jaar 1000 in Wijk bij Duurstede. Ook in de stad Utrecht is er een lange traditie van kermissen. Historische foto’s uit het Utrechts Archief laten het vertier op de Utrechtse kermis door de jaren heen zien. Ook is er een prachtige collectie beelden van kermisdieren te zien op de promenade.
De Dubbele Ruth: het ultieme kermisorgel
'De Dubbele Ruth' met een baanbrekend mechaniek is gebouwd door het Duitse bedrijf A. Ruth & Zonen. De muzikale kwaliteit is voor de makers het allerbelangrijkst. Het kermisorgel komt eerst te staan bij een achtbaan. Later koopt de familie Hommerson 'De Dubbele Ruth' en zet deze neer bij de botsauto’s. Het orgel komt in 1957 terecht in de collectie van Museum Speelklok waar het nu schittert op het podium; naast vrolijke kermismuziek kan het volledige opera’s en andere klassieke muziek spelen.
In de Danszaal, in het museumcafé en in het middenschip van het museum zijn nog andere instrumenten en legendarische orgels te zien die op de kermis hebben gestaan zoals 'De Schuyt' en 'De Drie Pruiken'.
Feestelijke openingsmiddag op woensdag 2 juli
Iedereen is welkom in het museum tijdens de feestelijke middag op woensdag 2 juli van 15.00 tot 18.00 uur. Er zijn deze middag speciale kermisrondleidingen om 15.50 en 16.30 uur en kinderen kunnen de ijsjesspeurtocht doen. Ook zijn er nostalgische spellen zoals stokken vangen en lachspiegels. Tussen 16.00 en 17.00 uur is er een ijscokar van Mijs IJs met gratis ijsjes. De toegang is gratis; aanmelden is niet nodig.