Medewerker na alcoholgebruik onterecht op staande voet ontslagen

12 nov , 15:02 Zakelijk
wijnglas duister
George Becker

Advertisement. Een werknemer van een machinefabriek is onterecht op staande voet ontslagen wegens alcoholgebruik. Dat blijkt uit een uitspraak die het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs deed. Het Hof vindt dat de werkgever in deze zaak onvoldoende rekening heeft gehouden met de achterliggende problematiek van de werknemer, die een alcoholverslaving heeft. Voor werkgevers is dit een waarschuwing dat zij voorzichtig moeten zijn om medewerkers op staande voet te ontslaan, zeker wanneer er verslavingsproblemen spelen.

De medewerker is al langere tijd werkzaam bij de machinefabriek. In 2023 en 2024 waren er meerdere incidenten vanwege alcoholgebruik waarbij de man betrokken was. Zo rook hij op zijn werk naar alcohol, waarna hij werd aangesproken door zijn leidinggevende. De werkgever schakelde daarna onder meer de bedrijfsarts in en betaalde een begeleidingstraject bij een psycholoog voor de man. Enkele maanden later was hij een tijd afwezig vanwege privéproblemen. Na een re-integratieperiode kwam hij in augustus 2024 opnieuw in beschonken toestand naar zijn werk. Enkele weken later meldde hij zich opnieuw ziek, nadat hij in zijn vrije tijd op straat was mishandeld. Toen hij kort daarna wederom met alcohol op aan het werk wilde, werd hij op staande voet ontslagen.

Hoger beroep

De werknemer was het daar niet mee eens en stapte naar de kantonrechter. Die vond dat het bedrijf de man terecht had ontslagen. Daarop ging de man in hoger beroep bij het Gerechtshof. Dat oordeelde uiteindelijk dat de man onterecht op staande voet is ontslagen.

De man werd enkele weken na zijn ontslag opgenomen voor intensieve behandeling van zijn alcoholprobleem. Volgens het hof is er in deze zaak dan ook sprake van een verslaving en daarmee van ziekte.

De machinefabriek had op de hoogte kunnen zijn van het feit dat in deze zaak sprake was van meer dan incidenteel alcoholgebruik, meent de rechter in deze zaak.

Het hof benadrukte dat de werkgever aanvankelijk zorgvuldig heeft gehandeld – door de bedrijfsarts in te schakelen en hulp aan te bieden – maar dat de werkgever later te snel heeft gekozen voor het zwaarste middel: ontslag op staande voet. Alternatieven, zoals een tijdelijke schorsing of hernieuwd medisch overleg, waren volgens het hof meer passende maatregelen geweest.

Geen dringende reden

Omdat het ontslag voortkwam uit ziekte, was er ook geen sprake van een dringende reden. Bovendien had het bedrijf recent al geprobeerd om via een vaststellingsovereenkomst het dienstverband met de betreffende medewerker te beëindigen. Daaruit blijkt dat de werkgever liefst zo snel mogelijk van de medewerker af wilde. Het hof herstelt daarom de arbeidsovereenkomst met terugwerkende kracht per 19 september 2024. De werkgever moet vanaf die datum het loon, inclusief emolumenten, alsnog uitbetalen.

Deze uitspraak is een duidelijke waarschuwing voor werkgevers. Indien zij worden geconfronteerd met een werknemer met alcoholproblemen, is een enkele waarschuwing of verwijzing naar de bedrijfsarts onvoldoende. Wanneer er sprake lijkt te zijn van een structureel probleem, heeft de werkgever een verdergaande zorgplicht. Alleen als echt alle andere mogelijkheden zijn uitgeput, kan ontslag op staande voet standhouden.

Meer weten over dit onderwerp? Neem dan contact op met RechtNet Advocaten via [email protected] of bel naar 073-6154311.