Het
Centraal Museum presenteert vanaf 23 mei Toevallig alles goed, een overzicht van 25 jaar werk en experiment van
Atelier Remy & Veenhuizen. De tentoonstelling zet het ontwerpproces en het materiaalonderzoek van de Nederlandse ontwerpers Tejo Remy en René Veenhuizen centraal. Toevallig alles goed is vormgegeven als atelier: bezoekers lopen door een ruimte waarin collectiestukken, vormstudies en materiaalexperimenten samen het maakproces van het duo zichtbaar maken.
Bart Rutten, artistiek directeur Centraal Museum: 'Het Centraal Museum heeft de afgelopen decennia een nauwe band opgebouwd met de praktijk van Atelier Remy & Veenhuizen en meerdere belangrijke werken van het duo aan de collectie toegevoegd. Met deze tentoonstelling vieren we niet alleen 25 jaar inventiviteit en experiment, maar laten we ook zien hoe hun speelse, onderzoekende houding nog altijd verrassende perspectieven biedt op materiaalgebruik en design.'
Happy accidents
Waar veel ontwerpers beginnen met een vastomlijnd plan, start het werk van Remy en Veenhuizen juist bij het materiaal zelf. Intuïtie, experiment en toeval vormen het uitgangspunt van hun praktijk. Een stapel oude laden, een stuk beton of een onverwacht stuiterende tennisbal kan het begin zijn van een nieuw ontwerp. Deze 'happy accidents' zijn geen bijzaak, maar een essentieel onderdeel van hun werkwijze. Hun atelier functioneert daarbij als een laboratorium waarin proces, materiaal en betekenis voortdurend in elkaar overlopen.
Iconische collectiestukken
Het Centraal Museum volgt het werk van Tejo Remy al sinds de late jaren negentig, toen hij internationaal doorbrak met iconische ontwerpen als Chest of Drawers (1991) en Rag Chair (1991), werken die gepromoot werden door het invloedrijke Droog Design. Deze objecten maken inmiddels deel uit van de museumcollectie, net als latere ontwerpen van Atelier Remy & Veenhuizen als Bamboo Chair (2007) en de Tennisballenbank (2003). Verschillende sleutelwerken uit de collectie zijn in de tentoonstelling opgenomen, waardoor een rijk overzicht ontstaat van de ontwikkeling van hun praktijk.
Over Atelier Remy & Veenhuizen
Atelier Remy & Veenhuizen is de studio van ontwerpers Tejo Remy (1960) en René Veenhuizen (1968), die sinds 2000 samenwerken. Beide ontwerpers studeerden aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (HKU) en bouwden hun praktijk verder op in Utrecht, waar hun werk nog altijd stevig geworteld is.
Hun werk beweegt zich op het snijvlak van design en autonome kunst en wordt internationaal gepresenteerd in toonaangevende musea en tentoonstellingen. Ontwerpen van het duo zijn opgenomen in de collecties van onder meer het Centraal Museum, het Stedelijk Museum in Amsterdam en The Museum of Modern Art (MoMA) in New York.
Utrecht Lokaal
In Utrecht Lokaal laat het Centraal Museum recent en vaak speciaal voor de tentoonstelling gemaakt werk zien van Utrechtse kunstenaars in de door Krijn de Koning ontworpen tentoonstellingsarchitectuur.