UTRECHT - Alhoewel de politie de toename van schietincidenten met cijfers niet kan bevestigen, kende de stad Utrecht dit jaar minstens zeven incidenten waarbij op straat geschoten is. Hiermee is het aantal schietincidenten van 2014 al bijna geëvenaard. Volgens deskundigen wordt er steeds makkelijker naar een wapen gegrepen, aldus het AD.
In de eerste helft van dit jaar werden met name op Kanaleneiland en in Overvecht zeker vier conflicten, vermoedelijk in het (soft)drugscircuit, uitgevochten met gebruik van vuurwapens. Ook het meest recente voorval vond plaats op Kanaleneiland. Terwijl kinderen in het park op enkele meters afstand aan het voetballen waren, vochten drie mannen zondagavond op de Bevinlaan een conflict uit waarbij enkele schoten werden afgevuurd. Hierbij raakte een 26-jarige man gewond en werden twee verdachten van 19 en 30 jaar werden opgepakt.
Mate van ernst
Zo erg als in Amsterdam - waar sprake is van een liquidatiegolf - is het niet, maar het gemak waarmee ruzies met een pistool worden uitgevochten, lijkt wel toe te nemen. "Een kwestie van veel aanbod, die de vraag stuurt," licht criminoloogEric Bervoetstoe. Vooral door de oorlog in Bosnië is de markt overspoeld geraakt met vuurwapens en is het heel eenvoudig om hieraan te komen. Op websites worden de wapens, zeker als ze gebruikt zijn en sporen dragen, al voor enkele tientjes aangeboden. De criminelen zijn er zeker niet professioneler door geworden. "Er wordt echt veel meer in het wilde weg geschoten," zegt Bervoets. "Het zijn vaak jongens uit jeugdbendes die doorgroeien naar zwaardere zaken, maar omdat iedereen op elkaar loert, wordt de trekker sneller overgehaald. Daarbij wordt niet bepaald rekening gehouden met omstanders."
Bron: AD.nl