Utrecht krijgt langste egelsnelweg van Nederland

22 jan , 11:14 natuur
egel
Utrecht Natuurlijk

In 2026 wil Utrecht Natuurlijk de langste egelsnelweg van Nederland aanleggen in de gemeente Utrecht. De egelsnelweg is één van de vier projecten die Utrecht Natuurlijk samen met vrijwilligers uitvoert. Naast de egelsnelweg zetten Utrecht Natuurlijk zich ook in voor vleermuizen, gierzwaluwen en ringslangen.

Egels zijn een goede graadmeter voor een groene stad: hoe meer egels er leven, hoe biodiverser de stad is. Maar egels ondervinden veel obstakels in een stad. Ze scharrelen op één nacht soms wel kilometers ver, op zoek naar eten. Hoge schuttingen zijn onneembare hindernissen en in sommige tuinen liggen meer tegels dan planten. Met een groeiende groep egelfans en in samenwerking met de wildopvang van Stichting Snorhaar legt Utrecht Natuurlijk in 2026 de langste egelsnelweg van Nederland aan in Utrecht. Tegels eruit, planten erin, poortjes in de schuttingen en natuurlijk een bordje ‘welkom egel!’ erbij. Alkmaar en Gouda hebben afgelopen jaar ludieke ‘egelsnelweg’ wedstrijden georganiseerd. Utrecht sluit zich aan bij de competitie en streeft naar de langste egelsnelweg van Nederland in 2026. Wil jij meebouwen aan de langste egelsnelweg? Dan kan! Kijk op utrechtnatuurlijk.nl/egel030.

Naast het aanleggen van de egelsnelweg zet Utrecht Natuurlijk zich ook in voor de vleermuizen, ringslangen en gierzwaluwen in de stad.

-Vleermuizen: samen met bewoners doet Utrecht Natuurlijk onderzoek naar vleermuizen. Elk voorjaar brengt Utrecht Natuurlijk in kaart op welke plekken gewone dwergvleermuizen hun jongen ter wereld brengen (zogeheten kraamgroepen). Ook dit jaar kunnen Utrechters weer meewerken aan het kraamgroepen-onderzoek. Je gaat ’s avonds met een expert en een batdetector op pad om de kraamgroepen te zoeken. Meedoen? Alle info vind je op utrechtnatuurlijk.nl/bat030.  

-Gierzwaluwen: in Utrecht brengt een grote groep vogelaars jaarlijks de nesten van gierzwaluwen in kaart. Op mooie zomerdagen zoeken zij naar de gierzwaluwen en markeren de nesten. De gierzwaluwen zijn op dit moment nog aan het overwinteren in Afrika, maar eind april komen ze weer terug om bij ons te broeden. Vanaf dat moment staan ook de vrijwilligers weer klaar. Op utrechtnatuurlijk.nl/gierzwaluw030 zie je hoe je aan dit onderzoek mee kunt doen.

-Ringslangen: in de gemeente Utrecht zijn ringslangen verrassend dichtbij, vooral aan de noord- en oostkant van de stad. Elk voorjaar werkt een grote groep vrijwilligers aan broeihopen voor ringslangen. In dit soort hopen (gemaakt van paardenmest, takken en bladeren) zetten de ringslangen hun eieren af. Handen uit de mouwen dit voorjaar voor de ringslang! Op utrechtnatuurlijk.nl/ringslang030 lees je hoe en wat.