Het Centraal Museum presenteert vanaf 25 april de meest recente 35mm filminstallatie van Mathias Poledna:
My Favorite Shop (2024). In de strak geregisseerde film combineert de kunstenaar een modeshow met religieuze motieven uit de renaissance en clubmuziek, wat leidt tot een gelaagde en meeslepende totaalervaring. De presentatie vindt plaats in de Annex, de laatste zaal na de tentoonstelling Gerard van Honthorst – In alles anders dan Rembrandt, die ook op 25 april opent.
Bart Rutten, artistiek directeur Centraal Museum: 'Door Poledna’s hedendaagse, filmische benadering te combineren met de schilderkunst van Honthorst ontstaat een dialoog tussen verleden en heden: beide kunstenaars onderzoeken hoe beeld en licht betekenissen construeren. Bovendien citeert Poledna de motieven en kleuren uit de Italiaanse schilderkunst die van grote invloed waren op de ontwikkeling van Honthorst. Het Centraal Museum brengt zo verschillende tijdlagen samen en laat zien hoe visuele cultuur zich door de eeuwen heen blijft ontwikkelen.'
My Favorite Shop ontvouwt zich als een ogenschijnlijk gestileerde verkenning van mode, consumptie en representatie, waarin zorgvuldig gechoreografeerde beelden en een klinische esthetiek de kijker op afstand houden. De modellen bewegen zich met bijna mechanische precisie, wat een onderhuidse vervreemding oproept. Tegen het einde treedt een visuele ontregeling op wanneer een van de modellen een angstaanjagend accessoire introduceert, resulterend in een climax die subtiel verwijst naar de caravaggisten.
Gerard van Honthorst
De presentatie in de Annex sluit thematisch aan bij de tentoonstelling Gerard van Honthorst – In alles anders dan Rembrandt, de eerste grote overzichtstentoonstelling over Gerard van Honthorst (1592-1656). De Utrechtse caravaggist behoorde tot de succesvolste Nederlandse schilders van de zeventiende eeuw. Hij ontwikkelde een herkenbare beeldtaal waarin de kunstmatige lichtbron niet alleen dramatisch, maar ook compositorisch en psychologisch functioneert.
Over Mathias Poledna
Mathias Poledna (Wenen, 1965) bouwde zijn kunstpraktijk op in Los Angeles. Zijn werk baseert hij op historisch onderzoek, archieven en collecties, gericht op het modernisme in film, architectuur en design. Vanuit die bronnen verkent Poledna de kruisbestuiving tussen gevestigde kunst en populaire cultuur. De laatste jaren hebben zijn projecten de vorm van filmische reconstructies, vol vluchtige momenten uit de 20ste-eeuwse cultuur.
Annex
De Annex is een programmalijn voor hedendaagse kunst. Hier biedt het Centraal Museum kunstenaars het podium om een andere kijk te geven op het thema van de tentoonstelling in de voorgaande zalen. Eerder waren kunstenaars als Richard Mosse, Meriem Bennani en John Akomfrah te zien in de Annex.