Utrecht 60 jaar terug: de noodzaak van zwemlessen

17 jul 2023, 14:38 Geschiedenis
img 8534
17-07-1963

Wanneer het school-instructiebad in Zuilen in gebruik kan worden genomen is het mogelijk in Utrecht alle leerlingen uit de 4e klas van de lagere school een half uur per week zwemles te geven. Echter men wacht helaas nog steeds op de rijksgoedkeuring voor 't bouwen van het bad, zo meldt het Utrechtsch Nieuwsblad op woensdag 17 juli 1963.

Van de schoolgaande jeugd (lagere school) heeft slechts een kwart een zwemdiploma; zeventig procent van de dienstplichtige militairen kan niet zwemmen. 'Toch wel opmerkelijke cijfers voor een land dat zo waterrijk is als het onze!'

In vrijwel alle steden in Nederland wordt aan de jeugd van de lagere school zwemles gegeven. Teleurstellend is echter dat er nog altijd een nijpend gebrek aan overdekte baden is. Bij het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid liggen thans 400 aanvragen voor het bouwen van zwembaden waaronder 30 projecten voor school-instructiebaden.

Een bijkomende moeilijkheid is dat het corps zweminstructeurs onvoldoende bezet is om de jeugd les te geven. In dit tekort aan zweminstructeurs wil de rijksoverheid voorzien door het onderwijzend personeel een opleiding in die richting te geven.

Hoe is de situatie in Utrecht? De heer Strubbe, bedrijfsleider van de Utrechtse gemeentelijke baden, vertelt er het volgende over. In Ozebi werd vroeger gedurende zes werkdagen zwemles gegeven; er kwamen vier klassen per dag. Nu komen er zes klassen per dag bij een vijfdaagse werkweek; in totaal 1000 leerlingen. Wanneer het instructiebad in Ozebi klaar is zal deze zweminrichting een zelfde aantal schoolzwemmers kunnen verwerken als Den Hommel. Dit laatste bad verwerkt per week 60 klassen ofwel 1800 leerlingen. Iedere leerling krijgt een half uur les per week. Na 30 à 40 lessen kunnen de kinderen zwemmen. Is het bad in Zuilen klaar dan kan de gehele schooljeugd uit de 4e klas, ca. 5400 leerlingen, een half uur per week les ontvangen.

Omdat er zo'n lange wachtlijst is, is men vorig jaar gestart met een vakantiecursus. In deze zes weken kan een kind net zwemmen leren. Natuurlijk is het nodig dat ze na die tijd regelmatig in het water zijn want het laten bij één vakantiecursus heeft geen zin.